0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید

دیوار شاخص چیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه 14 دقیقه
نویسنده : تیم تولید محتوا
1402/05/07
نظرات وبلاگ 0

آیا می خواهید دکوراسیون منزل خود را به شکل بهتر و خلاقانه تری تغییر دهید؟ دیوار شاخص، بهترین گزینه است. این کار نه تنها زیبا به نظر می‌رسد، بلکه طراحی ساده‌ای دارد و با هر چیدمانی از اثاثیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، اکسنت وال می‌تواند همچون تابلویی زیبا علاقمندی و کاراکتر ما را به تصویر بکشد. انتخاب محل مناسب برای آن در اتاق هم کار سختی نیست، تا با حفظ هماهنگی کلی دکوراسیون داخلی، تغییر زیبا ایجاد شود.

در پیاده‌سازی اکسنت وال، هدف اصلی این است که الگوی یکنواخت داخل اتاق را بر هم بزنیم. می‌توانیم به طور خلاقانه و جذاب رنگ و طرح دیوار اکسنت را انتخاب کنیم، به شرطی که فضای کلی اتاق همچنان هارمونی داشته باشد. مثلاً استفاده از یک میز با رانر و کوسن می‌تواند خاصیتی انحصاری به دکوراسیون ما بدهد و با استفاده از رنگ‌های ست و مکمل، تزیین دکوراسیون را تکمیل کنیم.

به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید تا با انواع اکسنت وال‌ها و انتخاب بهترین دیوار برای پیاده‌سازی آن آشنا شوید. 

استفاده از دیوار شاخص

 دیوار شاخص یا اکسنت وال چیست؟

دیوار شاخص یا اکسنت وال، دیوار داخلی یا خارجی است که با تفاوت‌های رنگی، طراحی و متریال با سایر دیوارها تمایز می‌یابد. با استفاده از اکسنت وال در اتاق‌های مختلف مانند نشیمن، غذاخوری، آشپزخانه، اتاق خواب، حمام، اتاق کار و حتی راهروها، می‌توانیم جذابیت بصری بیننده را جلب کنیم و زیبایی دکوراسیون داخلی را افزایش دهیم.

آیا به کارگیری دیوار اکسنت در دکوراسیون منسوخ شده است؟

در نهایت، می‌خواهیم به شما اطمینان دهیم که استفاده از اکسنت وال همچنان در صنعت دکوراسیون پررونق است و به هیچ وجه منسوخ نشده است. این طرح انعطاف‌پذیری دارد و با هماهنگی مناسب با مبلمان، کوسن و رانر، می‌توانیم جلوه‌ای زیبا و متفاوت به دکوراسیون داخلی خود القا کنیم.

بایدها و نبایدها در انتخاب دیوار شاخص:

در این قسمت به شما نکات مهمی را می گوییم که باید رعایت کنید وبرخی کارها هم نباید انجام شود

۱. نقطه کانونی اتاق خود را پیدا کنید؛

این نقطه می‌تواند تعیین‌کننده بهترین دیوار برای اکسنت وال باشد. اگر به انتخاب مطمئنی نرسیدید، ببینید نگاهتان به کجا می‌افتد و از چه ویژگی‌های معماری باید استفاده کنید تا نقطه کانونی را پیدا کنید.

۲. ابعاد اتاق را در نظر داشته باشید؛

شکل و ابعاد اتاق نقش مهمی در انتخاب بهترین دیوار اکسنت ایفا می‌کند، بنابراین برای اتاق‌های بلند و باریک یا اتاق‌های با ابعاد عجیب، انتخاب دورترین و کوتاه ترین دیوار می تواند به ایجاد تعادل در آن کمک شایانی کند و آن را مربعی تر نشان دهد.

 ۳. به عملکرد اتاق توجه کنید؛

نیازهای و عملکرد اتاق باید در انتخاب دیوار شاخص مد نظر قرار بگیرد. اگر اتاق چندکاربره است، طراحی اکسنت وال باید با کارکرد اتاق هماهنگ باشد.

۴. چیدمان اثاثیه را مد نظر قرار دهید؛

قرار دادن وسایل مختلف در اتاق و چیدمان اثاثیه نقشی در انتخاب دیوار اکسنت بازی می‌کند. بارزترین وسیله معمولاً به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته می‌شود و دیوار پشت آن بهترین گزینه می‌شود. مثلا در اتاق خواب مهم ترین وسیله تخت خواب است که در نگاه اول نیز با ورود به اتاق خواب، توجه بیننده را جلب می کند. رو تختی دانتل پیشنهاد می‌شود.  

۵. به جزئیات معماری اتاق توجه داشته باشید؛

اگر اتاق شما ویژگی‌های معماری خاصی دارد، از آن‌ها به عنوان نقطه‌ی تمایز استفاده کنید و دیوار اکسنت را به نحوه‌ای انتخاب کنید که با جزئیات معماری هماهنگ باشد. اگر اتاق شما ویژگی‌های خاصی ندارد، دیوار ساده‌ای را انتخاب کنید که حداقل در و پنجره‌ها ممکن را داشته باشد.

در انتخاب دیوار شاخص یا اکسنت وال، رعایت این بایدها و نبایدها به شما کمک می‌کند تا یک دکوراسیون زیبا و هماهنگ برای اتاق خود ایجاد کنید.

انواع دیوار شاخص

انواع دیوار شاخص:

 1. دیوار شاخص رنگ شده:

استفاده از رنگ برای شاخص کردن دیوار، اولین تصوری است که از یک اکسنت وال در ذهن ما ایجاد می گردد. انتخاب رنگ اکسنت وال باید به گونه ای باشد که پالت رنگی اتاق را کامل کند. رنگ ها با توجه به تاثیر مستقیمی که از دریچه چشم بر روح و روان انسان می گذارند، در طراحی اکسنت وال نیز می توانند بسیار مهم و مؤثر باشند.

در ادامه نکاتی پیرامون انتخاب رنگ مناسب برای دیوار اکسنت بیان می گردد.

روش‌های پرطرفدار برای رنگ بندی دیوار اکسنت با رنگ های تیره

رنگ های تیره در اکسنت وال، باعث ایجاد تمایز در دکوراسیون می شوند. با استفاده از رنگ هایی همچون سیاه، آبی تیره، سبز تیره در طراحی دیوار اکسنت می توانید نواقص آن را بپوشانید و در کنار رنگ های متضاد جلوه طبیعی تری پیدا می کند. انتخاب رنگ های تیره برای دیوار اکسنت، به ویژه جهت نصب تلویزیون و مانیتور کامپیوتر در اتاق کار یا نشیمن بسیار مناسب است

دیوار اکسنت با رنگ های روشن

دیوار اکسنت با رنگ‌های روشن و بولد، تازگی و زندگی جدیدی به اتاق می‌بخشد. اما در این رنگبندی، حتما رنگ‌های سرد مانند آبی روشن، قرمز، نارنجی یا زرد را هم به طراحی اضافه کنید. از کوسن و رانرهای هماهنگ با اکسنت وال استفاده کنید تا به رنگ‌بندی کلی اتاق کمک کنند.

دیوار اکسنت با رنگ های ملایم

اگر دکوراسیونتان ترکیبی از سبک‌های سنتی و مدرن است، بهتر است از رنگ‌های ملایم در طراحی دیوار اکسنت استفاده کنید. 

دیوار شاخص با پنل چوبی

2.دیوار شاخص با پنل چوبی:

 استفاده از پنل‌های چوبی در طراحی اکسنت وال، به ویژه در سبک‌های روستیک و طبیعی، جاذبه خاصی به دکوراسیون داخلی می‌بخشد. ترکیب این پنل‌ها با ست کوسن و رانر کوئین، انتخابی بی‌نظیر برای تزئین دیوار شاخص است.

3. دیوار اکسنت با کاغذ دیواری:

استفاده از کاغذ دیواری‌های خلاقانه و مدرن، همواره جذابیتی برای طراحی اکسنت وال به ارمغان می‌آورد. انتخاب طرح‌های شیک و جذاب برای کاغذ دیواری، حتی برای اجاره‌نشین‌ها نیز امکانپذیر است. در انتخاب کاغذ دیواری، هماهنگی رنگی با سایر دیوارها و لوازم خانه را رعایت کنید و ترکیبی خلاقانه و متفاوت انتخاب نمایید. همچنین استفاده از کوسن‌ها و منسوجاتی با طرح‌های جذاب، زیبایی دیوار اکسنت و دکوراسیون خانه را افزایش می‌دهد.

4.دیوار شاخص با متریال‌های مختلف:

استفاده از کاغذ دیواری‌های خلاقانه و مدرن، همواره جذابیتی برای طراحی اکسنت وال به ارمغان می‌آورد. انتخاب طرح‌های شیک و جذاب برای کاغذ دیواری، حتی برای اجاره‌نشین‌ها نیز امکانپذیر است. در انتخاب کاغذ دیواری، هماهنگی رنگی با سایر دیوارها و لوازم خانه را رعایت کنید و ترکیبی خلاقانه و متفاوت انتخاب نمایید. همچنین استفاده از کوسن‌ها و منسوجاتی با طرح‌های جذاب، زیبایی دیوار اکسنت و دکوراسیون خانه را افزایش می‌دهد.

5.دیوار اکسنت با آینه کاری:

استفاده از آینه کاری برای دیوار اکسنت، حتی در اتاق‌ها و فضاهای کوچک، امکان‌پذیر است. این نوع دیوار اکسنت نه تنها جذابیت بصری را افزایش می‌دهد، بلکه فضای اتاق را بزرگتر به نظر می‌آورد. انتخاب موقعیت مناسب آینه‌ها نیز مهم است؛ آینه‌ها را مقابل پنجره یا منابع نوری قرار داده تا روشنایی طبیعی را بهتر به اتاق منتقل کنند و احساس بزرگی‌تر بودن فضا را ایجاد کنند. ترکیب این نوع دیوار اکسنت با ست کوسن و رانر ترکیبی، دکوراسیون شما را زیباتر می‌کند.

6.دیوار شاخص هنری:

دیوار اکسنت هنری، به عنوان محلی برای نمایش علاقه‌ها و شخصیت شما، جذابیت خاصی به فضای داخلی می‌بخشد. این نوع دیوار اکسنت می‌تواند تابلوهای نقاشی زیبا یا عکس‌های خاطره‌انگیز شما را به نمایش بگذارد. همچنین نصب طبقه و آیتم‌های هنری روی دیوار، فضایی هنری و رویایی ایجاد می‌کند. انتخاب ست کوسن و رانر ساده یا پانچ و دیانا، با دیوار اکسنت هنری، زیبایی دکوراسیون شما را تکمیل می‌کند.

7.دیوار پنجم، انتخابی شیک و جذاب برای دیوار شاخص:

سقف خانه همان دیوار پنجمی است که در دکوراسیون غالباً غفلت می‌شود. اما استفاده از رنگ‌های زیبا و مناسب برای رنگ‌آمیزی سقف اتاق، می‌تواند به عنوان دیوار اکسنت جدیدی محسوب شود. انتخاب طرح و رنگ سقف با دقت، فضای شما را شیک و جذاب تر نشان می‌دهد.

 

نحوه ی ست کردن دیوار شاخص با چیدمان مبلمان و کوسن مبل

ست کردن دیوار شاخص با چیدمان مبلمان و کوسن مبل یکی از راه‌های زیباسازی دکوراسیون داخلی منزل است. با این روش می‌توانید هماهنگی و انسجام بیشتری به دکوراسیون اتاق خود ببخشید.

برای ست کردن دیوار شاخص با چیدمان مبلمان و کوسن مبل، باید به چند نکته توجه کنید:

  • رنگ: رنگ دیوار شاخص، مبلمان و کوسن مبل باید با یکدیگر هماهنگ باشد. می‌توانید از رنگ‌های مکمل، هم‌رنگ یا مشابه استفاده کنید یا حتی می توانیدرنگ کوسن و شال مبل خود را با دیوار شاخص هماهنگ کنید و مبلمان شما رنگی مکمل با ان ها را داشته باشد.
  • طرح: طرح مبلمان و کوسن مبل می‌تواند با طرح دیوار شاخص متفاوت باشد، اما باید با یکدیگر هماهنگ باشند. اگر دیوار شاخص طرح‌دار است، بهتر است از مبلمان و کوسن مبل ساده استفاده کنید.
  • سایز: سایز مبلمان و کوسن مبل باید متناسب با دیوار شاخص و اندازه اتاق باشد.

در ادامه، چند ایده برای ست کردن دیوار شاخص با چیدمان مبلمان و کوسن مبل آورده شده است:

  • دیوار شاخص رنگی با مبلمان و کوسن مبل ساده: این ترکیب ساده و کلاسیک است و همیشه جذاب و زیبا به نظر می‌رسد.
  • دیوار شاخص طرح‌دار با مبلمان و کوسن مبل ساده: این ترکیب می‌تواند به ایجاد فضایی مدرن و شیک کمک کند.
  • دیوار شاخص ساده با مبلمان و کوسن مبل طرح‌دار: این ترکیب می‌تواند به ایجاد فضایی گرم و صمیمی کمک کند.مخصوصا کوسن های طرح دار پانچ اقای طرح که کمک میکند زیبایی فضای داخلی شما دو چندان شود.

جمع بندی: 

دیوار شاخص می‌تواند همچون یک تابلوی زیبا احساسات و علایق شما را به نمایش بگذارد. با انتخاب مکان مناسب برای اکسنت وال، با توجه به فضای موجود، چیدمان اثاثیه، و نقطه کانونی اتاق، محیط را به بهترین شکل تغییر داده و تزیین می‌کند. انواع ایده‌ها و روش‌های مختلفی برای طراحی دیوار اکسنت وجود دارد.

اما مهم این است که با نگاه خلاقانه‌ای به انتخاب رنگ، کاغذ دیواری، متریال‌ها و تزیینات روی دیوار شاخص فکر کنید و هماهنگی آن را با محیط پیرامون حفظ کنید. سلیقه و نظر شما نیز همیشه در طراحی محیط و دیوار اکسنت اتاق شما مهم است. برای ایجاد جلوه خاص در دکوراسیون منزل، می‌توانید متناسب با سلیقه‌ی خود، مثل خرید ست‌های کوسن و رانر به سایت آقای طرح مراجعه کنید.

نظرات کاربران
نظرات کاربران
با عضویت در سایت نظر خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید
افزودن نظر جدید
افزودن نظر جدید
acceptingtosubmitcomment
مشاوره و پشتیبانی